Özgeçmiş  |  İletişim  |  Webmail  |  Yönetici

   |   Özgeçmiş    Basında Mustafa Şırlak    Yayınlar    Akademik ve İdari Görevler    Ameliyatlar    Fotoğraflar    Haber ve Duyurular    İletişim   

     

      56 yaşındaki hastaya 34’lük kalp        

 

  

56 yaşındaki hastaya 34’lük kalp

34 yaşındaki Ali Emre Küçük’ün kalbi Ali K.’ya (56), yüzüyse Antalya’da Recep Kaya’ya (21) nakledildi. Kalp, Ali K.’ya, Genelkurmay’a ait bir helikopterle yetiştirildi

 

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara

Vücudunun içine yerleştirilen kalp destek cihazıyla bir süredir ‘acil’ nakil sırasında bekleyen kalp yetmezliği hastası Ali K. (56), önceki gün yaşamını yitiren 34 yaşındaki Ali Emre Küçük’ten (34) nefes kesen bir operasyonla nakledilen kalp ile hayata tutundu. Trakya Üniversitesi’nden Ankara Üniversitesi’ne Genelkurmay Başkanlığı’na ait helikopter yardımıyla getirilen ‘kalp’, başarılı bir operasyonla nakledildi.
Son dönem kalp yetmezliği hastalığı nedeniyle yaşam savaşı veren 56 yaşındaki Ali K.’nın, bir süre önce hem sağ, hem de sol kalbine mekanik dolaşım destek cihazı takıldı. Kalp nakli sırasına alınan ancak nakil beklerken durumu ağırlaşan Ali K., 10 gün önce Ankara Üniversitesi Kalp Merkezi yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Yaşaması için acilen kalp nakli olması gereken Ali K. için iyi haber önceki gün Edirne’den geldi. Trakya Üniversitesi’nde metil alkol zehirlenmesi nedeniyle yaşamını yitiren 34 yaşındaki Ali Emre Küçük’ün ailesi, Ali Emre Küçük’ün yüzünü, böbreklerini ve kalbini organ bekleyen hastalar için bağışladı.
İhtiyaç olan kalbin bulunduğu müjdesi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi’ne gelir gelmez harekete geçen hastane yetkilileri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kanalıyla Genelkurmay Başkanlığı’ndan yardım istedi. Hemen harekete geçen Genelkurmay, bir helikopterle nefes kesen bir kurtarma operasyonuna imza attı. Ankara’ya getirilen kalp, başarılı bir operasyonla hasta Ali K.’ya takıldı. Operasyonu, Prof. Dr. Rüçhan Akar, Doç. Dr. Serkan Durdu, Prof. Dr. Mustafa Şırlak, Doç. Dr. Bahadır İnan ve Uzm. Dr. Mehmet Çakıcı’nın yer aldığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Cerrahisi ekibi yürüttü.
Nakil işleminin başarıyla gerçekleştirildiğini söyleyen Dr. Durdu, “Önümüzdeki 2-3 gün kritik” diye konuştu.

35 dakikada Edirne’den Çorlu’ya getirildi

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Edirne Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde yatmakta iken hayatını kaybeden bir şahsın kalbinin, Edirne’den Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na nakli maksadıyla, AFAD tarafından helikopter talep edilmiştir. Talep üzerine, bir adet S-70 Sikorsky helikopteri görevlendirilmiştir. Görevlendirilen helikopter saat 04.30’da Samandra’dan kalkarak, 05.25’de Edirne’ye intikal etmiş, anılan helikopter, yetkili sağlık ekibi ile birlikte söz konusu organı saat 07.00’de Edirne’den alarak, saat 07.35’de Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na nakletmiştir” denildi.

 

 

Eklenme Tarihi:  25.03.2015 16:27:28
Okunma Sayısı: 2945


TC Merkez Bankası Günlük Döviz Kurları: Dolar( Alış:6.0425, Satış:6.0534 ) & Euro( Alış:6.7369, Satış:6.7490 ) & İngiliz Sterlini( Alış:7.6600, Satış:7.6999 ) & Japon Yeni( Alış:5.4688, Satış:5.5051 )


Ziyaretçiler

Bağlantılar
 Online
Bugün
Dün
Genel

:
:
:
:
4
5
17
28929

              

Tasarım: byyGUNES