Özgeçmiş  |  İletişim  |  Webmail  |  Yönetici

   |   Özgeçmiş    Basında Mustafa Şırlak    Yayınlar    Akademik ve İdari Görevler    Ameliyatlar    Fotoğraflar    Haber ve Duyurular    İletişim   

     

      Total Yapay Kalp        

 

  
Kalpsiz'' hasta nakil bekliyor


06 Haziran 2012 11:49 (Son güncelleme 06 Haziran 2012 12:15)
Kalbinin yerine takılan ''total yapay kalp'' ile yaşayan ve nakil bekleyen Arif Şahin, ''Herkese tavsiyem kalplerine iyi baksınlar'' dedi.

ANKARA - Yıldız Aktaş
 
Kalp nakli bekleyen Arif Şahin'e, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilen ameliyatla, uygun kalp bulununcaya kadar ''total yapay kalp'' takıldı. Hastalıklı kalbin tamamen çıkarılarak yerine takılan ''total yapay kalp'' ile yaşayan Şahin, Türkiye'de kalbi olmadan yaşayan ve uygun donör bekleyen ikinci hasta oldu.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kalp Nakli Merkez Sorumlusu Prof. Dr. Ahmet Rüçhan Akar, hastanın kalbindeki yaşamsal sorunlar nedeniyle acil nakil listesine alındığını anlattı. Akar, şunları kaydetti:
''Hastanın iki kez geçici felç atağı geçirmesi üzerine hastamızı total yapay kalp hazırlıkları da yaparak ameliyata aldık. Amacımız pıhtıları temizleyerek, kalbi onarmaktı. Ancak ameliyatta uzun uğraşlarımıza rağmen bu durumun mümkün olmadığını ve hastamızın total yapay kalpten başka bir şansının olmadığı sonucuna vardık. Bu durum için en uygun ve tek sistem olan total yapay kalbi 8 saatlik bir ameliyatla taktık.''
Akar, Şahin'e uygun bir kalp çıktığında ise nakil için tekrar ameliyata alınacağını kaydetti.
Total yapay kalp takılan tır şoförü Arif Şahin, ''Önceleri umutsuzluğa kapıldım, ama şimdi hiç umutsuzluğa kapılmıyorum. Herkese tavsiyem kalplerine iyi baksınlar. Şu an durumum iyi. Hocama güveniyorum bizi ölmekten kurtardı'' diye konuştu.

Haberin linki için Tıklayınız
Haberin videosu içim Tıklayınız
 
 

 

Eklenme Tarihi:  25.03.2015 16:26:24
Okunma Sayısı: 1007


TC Merkez Bankası Günlük Döviz Kurları: Dolar( Alış:5.4544, Satış:5.4643 ) & Euro( Alış:6.1905, Satış:6.2016 ) & İngiliz Sterlini( Alış:7.2245, Satış:7.2622 ) & Japon Yeni( Alış:4.8798, Satış:4.9121 )


Ziyaretçiler

Bağlantılar
 Online
Bugün
Dün
Genel

:
:
:
:
12
5
25
27302

              

Tasarım: byyGUNES